O Slapském poháru


SLAPSKÝ POHÁR je seriál závodů určených pro kajutové, otevřené i sportovní plachetnice, závody se odehrávají na Slapské přehradě. Pořadatelé závodů jsou různí – jachetní oddíly, fyzické osoby nebo firmy.

Cílem Slapského poháru je, pozvednout úroveň jachtingu na Slapech a umožnit sportovní i společenské vyžití co největšímu počtu jachtařů z celé republiky.

Od roku 2014 se Slapský pohár jezdil ve dvou skupinách FUN a RACE.

Téhož roku byl Slapský pohár a jeho organizace předána novému komodorovi Blance Sezemské spolu se web maestrem SLAPSKÉHO POHÁRU Tomášem Dydovičem (Dýdou), oba z YC Kotva Praha.


Rok 2016 se opět pohár sjednocuje, závody RACE pořádané JKK se ruší. Další novinka tohoto roku je i návrat Jíry Havla zpět do SP  jako  hl. rozhodčí.

Rok 2019 – změny ve flotilách, Super open a Racer se slučují a pro velkou obsazenost těžkých cruiserů se tato flotila rozděluje na střední a těžké cruisery.

V tomto roce je i změna v redakci webu, místo po Tomášovi Dýdovi přebírá Jan Boťa mladší.


Jíra Havel

Zakladatel Slapského poháru a jeho komodor 2006 – 2013

Před lety jsme se pokusili změnit pohled na závodění kajutových plachetnic na Slapech. Společně s Jacht Klubem Královská a Lodním Klubem Štěchovice jsme začali hodnotit jen lodě, a to tak jednoduše, jak to jen jde. Tedy kolik lodí porazí, tolik získá bodů, a která loď získá nejvíc bodů za sezónu, tak zvítězí. Obrovský zájem a stále větší počet sportovních lodí vedl ke vzniku dnes již 6-ti flotil, aby si každý našel tu svoji skupinu lodí, se kterou se může měřit, protože …

komodor_havel

Není důležité vyhrávat, ale mít s kým závodit!

Slapská přehrada láká jachtaře, aby buď připluli proti vodě z pražských kotvišť a zimovišť, nebo přivezli své lodě všech možných typů, tvarů a velikostí. Ať už to jsou Sasanky, Sportiny nebo velké námořní plachetnice, všechny spojuje touha změřit svoje síly s větrem, vodou a ostatními plachetnicemi. A proto je tu Slapský pohár. Nemá ambici a nechce být jen sportovním podnikem určeným jen pár šílencům, kteří investují své prostředky, pohodlí vybavených kajut a trpělivost manželek proto, aby na svých sportovních speciálech sváděli nelítostné boje u bójí a s nevyzpytatelným spinakrem či genakrem. Je tu pro všechny, kteří si chtějí zazávodit, či jen zkusit, jak se jezdí „regata“. Je zde dostatek kategorií pro každého, dle jeho výkonnosti – jak lodi, tak rukou a vždy si každý najde soupeře, se kterým může závodit. Závodů je tu spousta a každý si může vybrat, na co má náladu. Jestli chce připlout na společenskou akci a přitom si „zazávodit“ nebo jestli chce poctivě sbírat body a bojovat o přední umístění ve flotilách. Pořadatelé jednotlivých závodů vždy dbají na to, aby každý závod byl jiný a hlavně, aby byla zábava. Tradiční jsou porady kapitánů před závodem, kde síla větru a výška vln úměrně roste s množstvím čárek na účtu:)